П ечінка допомагає нашому організму перетравлювати їжу, поглинати поживні і усувати токсичні речовини. Цей орган життєво важливий для людини.
Проблеми з печінкою можуть бути спадковими, викликаними токсинами (хімічними речовинами або вірусами) або бути наслідком важкого захворювання (наприклад, цирозу), який може вплинути на вашу печінку на все життя, інформує Ukr.Media медицина.
Інформація допоможе не пропустити захворювання печінки.
15 ознак ураження печінки, про які треба знати всім:
Розпухлий живіт
Цироз – серйозне прогресуюче захворювання печінки, що призводить до скупчення рідини в черевній порожнині (стан, званий асцитом). Хоча асцит може бути викликаний і іншими хворобами, цироз печінки є найбільш поширеним з них. Також набряки можуть розташовуватися на щиколотках, так як накопичена рідина опускається вниз під силою тяжіння.
Асцит може виникнути як при гострому, так і при хронічному ураженні печінки. Його лікують діуретиками і дієтою з низьким вмістом натрію, а у важких випадках рідина може бути злита через голку, введену в шлунок. Можуть знадобитися і більш радикальні заходи, такі як введення шунта або трансплантація печінки.
Жовтяниця
Пожовкла шкіра і білки очей це один із симптомів ураження печінки. Це відбувається тому, що білірубін (жовчний пігмент) накопичується в крові і не зникає з організму. Жовтяниця також відповідальна за темне забарвлення сечі і світлий стілець, а високий рівень білірубіну викликає свербіж у всьому тілі.
У дуже важких випадках жовтяниця також може негативно вплинути на функції мозку. У пацієнтів старшого віку цей стан часто помилково діагностується як деменція.
Лікування жовтяниці, пов'язаної з хворобою печінки, залежить від поліпшення основного стану. Сильно пошкоджена печінка ніколи не відновиться повністю, але жовтяниця та пов'язані з нею симптоми будуть сходити в міру поліпшення функції печінки.
Важливо пам'ятати, що коли жовтяниця зникає, печінка не виліковується; пацієнти, які відновлюються після важкого ураження печінки, все одно повинні бути дуже обережні.
Болі в правому підребер'ї
Біль у животі, особливо в правому верхньому куті живота або в нижній правій частині грудної клітки, є ознакою пошкодження печінки. Ця біль може супроводжуватися асцитом. Пацієнти зазвичай характеризують біль пульсуючий або колючий. Він може тимчасово купуватися ліками.
Захворювання печінки може бути викликане вживанням певних ліків, наприклад, комбінацією ібупрофену і ацетамінофену.
Ці ліки можуть викликати розлад шлунку як загальний побічний ефект, і їх шкідлива дію може бути посилена алкоголем. У довгостроковій перспективі це неодмінно призведе до пошкодження печінки.
Зміна кольору сечі
Сеча приймає темно-жовтий колір з-за підвищеного рівня білірубіну в крові організму, який не може вивести пошкоджена печінка.
Білірубін являє собою фізіологічну рідину, яка виробляється шляхом природного руйнування жовчі і зазвичай видаляється жовчю і сечею.
Вважається, що це антиоксидант клітинного рівня, але надмірна його кількість токсична для організму. Результатом хронічно високої білірубіну можуть бути неконтрольовані рефлекси і рухи очей, судоми та неврологічні порушення.
Темна сеча не завжди пов'язана з хворобою печінки. Такий колір може викликати зневоднення, жовчні камені, інфекції жовчних проток і недолік ферментів. Але якщо вона постійно темно-жовтого або коричневого кольору, і незвично смердюча, слід негайно відвідати лікаря.
Роздратована шкіра
Свербіння шкіри, на якій можна помітити луплячий висип, є ще однією ознакою серйозного ураження печінки.
Хвороба печінки може викликати й інші проблеми зі шкірою, включаючи генералізоване пожовтіння шкіри і слизових оболонок (жовтяниця), почервоніння ніг або рук, зміна кольору (появи темних або рожевих плям у локалізованих областях).
У деяких випадках крізь шкіру починають проступати вени.
Зміна стільця
Ураження печінки може вплинути на кишечник. Виникають запори, симптоми синдрому подразненого кишечника або зміна кольору і складу стільця.
Будь-який або всі ці симптоми можуть з'являтися у пацієнтів, які страждають від не діагностованих захворювань печінки або цирозу. Також стілець може виглядати незвично блідим або прийняти густу, смолянистую консистенцію. У ньому можуть спостерігатися домішки крові.
Нудота
Проблеми з травленням, в тому числі диспепсія і кислотний рефлюкс, можуть сигналізувати про ураження печінки. Незрозуміла і постійна нудота або блювота вважаються одним з достовірних ознак того, що пацієнт може страждати від проблем з печінкою.
У пацієнтів з ушкодженням печінки постійне відчуття нудоти виникає з-за ослабленій здатності організму обробляти і усувати токсини, а також змін в обміні речовин і травлення.
Багато людей помилково трактують основну причину нудоти або взагалі ігнорують її, оскільки це зазвичай не вважається серйозною медичною проблемою.
Втрата апетиту
Коли ушкодження печінки не лікується, воно прогресує до захворювання печінки. З часом з'являються більш серйозні симптоми. Значна зміна апетиту, що призводить до швидкої втрати ваги – один з таких симптомів.
Пацієнти, які швидко втрачають вагу, можуть відчувати себе настільки погано, що їм доведеться вводити поживні речовини внутрішньовенно. Однак ураження печінки, яке призвело до втрати ваги, зазвичай настільки запущено, що єдиною надією пацієнта на одужання може бути лише трансплантація.
Затримка рідини
Серйозне пошкодження печінки також може привести до набряків на ногах, гомілках і стопах. Це відбувається тому, що порушення функції печінки заважає організму продукувати білки, що, в свою чергу, викликає проблеми з кровообігом.
Однією з характеристик захворювання, викликаного хворобою печінки, є те, що при натисканні відбиток пальців залишиться на шкірі на кілька секунд.
Набряклість також може бути викликана зниженням функції нирок, яка часто супроводжує важке пошкодження печінки.
Знесилення
Хронічна втома, м'язова і розумова слабкість, втрата пам'яті і навіть плутанина, і в кінцевому підсумку кома. Ось що загрожує людині, коли пошкодження печінки прогресує до її відмови. Дослідники відзначили, що виснаження і втома є найбільш поширеним симптомом ураження печінки.
Передбачається, що основна причина хронічної втоми, пов'язаної із захворюваннями печінки, може бути викликана змінами в хімії мозку і рівнів гормонів, які є результатом порушення функції печінки.
Зокрема, причиною енергетичного виснаження можуть бути зміни в рівнях кортикотропіну, серотоніну і норадреналіну.
Дослідники також відзначають, що симптоми, пов'язані з стомлюваністю, погіршуються загальним збільшенням токсичних побічних продуктів у крові, які пошкоджена печінка не може належним чином усувати.
Синці на шкірі
Коли пошкоджена печінка, вона сповільнює або повністю припиняє виробництво білків, необхідних для згортання крові, відомих як тромбоцити. В результаті у хворих від найменшого натискання з'являються синці або синці.
Енцефалопатія печінки
Як згадувалося раніше, плутанина і втрата пам'яті можуть бути наслідком пошкодження печінки. Ці симптоми викликає енцефалопатія печінки, в результаті якої печінка не здатна нормально фільтрувати кров і видаляти шкідливі речовини з кровотоку.
В результаті «токсини можуть накопичуватися і переходити в мозок», що призводить до вищезгаданої плутанини і втрати пам'яті, а також «змінам настрою, порушень судження, дезорієнтації, млявою мови і рухів, сонливості і комі».
Надмірне потовиділення
Пошкодження печінки – чи то з-за токсинів, хвороб або спадкового стану – означає, що цей важливий орган повинен працювати більше, ніж зазвичай, для виконання своїх звичайних функцій. У цьому випадку він генерує багато тепла. В результаті чого збільшується температура всього тіла.
З-за цього пацієнт страждає надмірним потовиділенням, яке допомагає тілу охолонути. Крім того, з потом через шкіру виводяться токсини, адже печінка не справляється з цим обов'язком.
Збільшення ваги і високий рівень холестерину
Оскільки печінка відповідальна за спалювання жиру і регулювання обміну речовин, при її пошкодженні відзначається небажане збільшення ваги. Найчастіше вага накопичується в районі черевної порожнини.
Крім того, через пошкодження печінка не буде виробляти достатньо «хорошого» холестерину, який прибирає "поганий" холестерин від стінок кровоносних судин. В результаті підвищується ризик розвитку гіпертонії, серцевих нападів і інсультів.
Відсутність симптомів
Приблизно у 50 відсотках випадків немає жодних ознак, що пошкоджена печінка. Або симптоми настільки легкі і неспецифічні (втома, відсутність драйву та свербіж), що люди не асоціюють їх з проблемами з печінкою.
На жаль, в цьому випадку лікування може бути несвоєчасним, що призведе до більш серйозних станів, зокрема фіброз, цироз, рак печінки та печінкова недостатність.
Залиште відповідь