8 липня — День Петра і Февронії: історія, традиції та прикмети свята

Сьогодні не можна займатися роботою в саду та городі.

Милостиве житіє православних святих покликане стати прикладом для наслідування в нашому повсякденному житті, а дні церковного поминання найбільш шанованих в народі божих угодників, стають значущими суспільними подіями, інформує Ukr.Media.

Одним з таких можна назвати День Петра і Февронії. Це церковне свято отримало широкий відгук в душі нашого народу. Воно відзначається щорічно 8 липня і приурочене пам'яті «Муромських чудотворців»: благовірного князя Петра і його дружини княгині Февронії.

Історична довідка

Князь Петро правив Муромським уділом в 12 ст. З юності він хворів на проказу, яка доставляла йому багато лих і робила життя правителя абсолютно нестерпним. Одного разу в пориві відчаю він благав Господа, щоб той або прийняв його душу, або нарешті позбавив від злощасного пороку.

У цю ж ніч князю приснився образ селянської дівчини на ім'я Февронія, яка проживає в рязанських лісах і знає рецепт чудесного відвару з трав, який може назавжди вилікувати його від важкої хвороби.

Петро направив всі свої сили на пошук дівчини і дійсно знайшов її там, де було показано уві сні. Вона приготувала для князя відвар з трав і той дійсно незабаром повністю позбувся прокази. На знак подяки за порятунок, князь Петро взяв за дружину цілительку і прожив з нею в мирі та злагоді до глибокої старості.

В останні роки свого життя пара прийняла чернечий підстриг і попросила Всевишнього прийняти і душі в один день. Як свідчать літописи обоє померли 8 липня 1228 р. Перед похованням їх тіла були розміщені по різних монастирях, але на ранок дивом опинилися разом, та так і були поховані.

Пара була канонізована в лик святих згідно з рішенням єдиного Православного Церковного Синоду від 1547 р.

Відтоді вони вважаються покровителями подружньої вірності, любові, сім'ї та шлюбу.

Народні традиції та обряди

У цей день в усіх храмах Русі відбувалися урочисті богослужіння. Подружжя молилося святим про мир і злагоду в сімейному житті, а також швидке народження дітей.

День Петра і Февронії в народі вважався найкращим часом у році для укладення заручин і весіль. Вважалося, що пари, які скріпили свій союз в цю пору будуть особливо міцні і щасливі в спільному житті.

8 липня незаміжні дівчата ворожили на судженого, а також всіляко намагалися зробити приворот на коханого. Зазвичай він робився через їжу і напої, тому юнаки і молоді чоловіки дуже підозріло ставилися до будь-якого пиття і їжі в цей день. Благо йшов Петрів піст, і можна було з поважної причини відмовитися від страв.

Повір'я та прикмети

  • Яка погода на Петра з Февронією, така ще сорок днів стояти буде;
  • Незаміжньому (ній) зустріти на вулиці кішку з кошенятами — до швидкого весілля (заміжжя);
  • Гроза 8 липня віщувала дуже дощове літо, ранню осінь і довгу морозну зиму;
  • Будь-яка велика риба і спійманий звір віщували в цей час достаток і удачу в справах. Особливо цінувалися щука і ведмідь. Вважалося, що шкура вбитого на 8 липня ведмедя збереже будинок від пожежі, хвороб, лихої людини і інших негараздів на весь рік.

Джерело