Цього року обсяги виробництва томатів повернулися на довоєнний рівень

В 2023 році виробництво томатів у розрізі обсягів  повернулося на довоєнний рівень, про це свідчать дані аналітики ринку «Шувар»,- каже Тетяна Попович, керівник відділу маркетингу оптового ринку сільськогосподарської продукції «Шувар» м.Львів.

Скорочення показників по томатах минулого року зумовлені окупацією Херсонщини, де традиційно сконцентровано понад 40% загального виробництва вітчизняних томатів.

Цьогоріч рекордними за обсягами реалізації томатів за останні три роки на майданчику для торгівлі з авто ОРСП «Шувар» стали  серпень та вересень.

Причина у активізації виробників заходу України. У пошуках компенсаторів херсонської продукції вони наростили обсяги виробництва майже на третину, в порівнянні із минулим роком. Тут  мова йде про збільшення площ теплиць та обсягів врожаю томатів як в традиційному для Заходу регіоні  Закарпаття, так і в суміжних областях, де раніше вирощування томатів не було розповсюдженим.

 Додатковим сприятливим фактором сезону стали погодні умови та незначне але стабільне постачання із Одещини, в т.ч. Ізмаїла. 

Станом на 2 половину жовтня, сезон вітчизняних томатів із літніх теплиць можна вважати завершеним. Більшість виробників-одноосібників вже завершили збір та реалізацію свого врожаю, а збори в тепличних комерційних підприємствах поки є невеликими через холодну погоду. Відтак, пропозиція на ринку відчутно скоротилась, а ріст цін активізувався.

Станом на 23.10.2023 на ринку «Шувар» середня вартість вітчизняних томатів складає 58-60 грн за кг, та є на 12% вищою від цінової позначки на томати в аналогічний період минулого року. 

Виробники пояснюють, що це  зумовлено зміщенням сезонності через погодні умови, адже врожай у цьому році зібрали суттєво більший. Також на ринку вже з’являються турецькі томати невеликих партій. Вже з другої половини листопада, коли на ринок повноцінно вийде турецький помідор, ціна стабілізується, а пропозиція зросте.

Джерело