Саміт у Швейцарії перевершив очікування — експерт

Глобальний саміт миру у Швейцарії, який відбувся 15–16 червня, став наймасштабнішим міжнародним заходом заради України та миру.

Глобальний саміт миру у Швейцарії, який відбувся 15–16 червня, став наймасштабнішим міжнародним заходом заради України та миру. Згідно з інформацією, розміщеною на сайті Президента України, у ньому взяли участь 101 країна та міжнародна організація, що представляють усі частини світу та континенти Латинську Америку, Близький Схід та Азію, Африку, Європу, Тихоокеанський регіон, Австралію, Північну Америку. Дві третини країн-учасниць були представлені на найвищому рівні.

Про результати саміту кореспонденту АрміяInform розповів експерт Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», кандидат політичних наук Юрій Олійник.

Українська дипломатія втілила важливе завдання   саміт у Швейцарії відбувся краще, ніж очікувалося. Добре, що приїхало багато ключових нейтральних держав (серед яких Індія та Саудівська Аравія, попри всі заяви про необхідність компромісів, які, зокрема, озвучували представники останньої).

Фінальне комюніке, звісно, доволі компромісне, стосується гуманітарних питань і небезпеки ядерної і продовольчої кризи. Але його підписання уже факт, що саме Україна виступає ініціатором вирішення, а росія змушена буде реагувати, наголошує експерт.

Читайте також: Вкрай важливі та довгоочікувані рішення: світові ЗМІ про підтримку України на Саміті миру

Саміт показав, що Україна стає промоутером створення нової міжнародної безпекової спільноти, яка після закінчення цієї страшної війни буде важливим, якщо не визначальним, елементом безпеки глобальної.

Наразі Україна вже стала суб’єктом міжнародної політики, здатним об’єднати світ ідеями правди і справедливості. І це величезний крок вперед.

Нейтральні країни, серед яких Індія, Бразилія, Саудівська Аравія, Мексика, ПАР, ОАЕ, Індонезія, Таїланд, Вірменія, поки що не підписали документ. Зникли підписи Іраку та Йорданії. Напевно, це відбулося з огляду на більш жорсткий щодо росії контекст самого саміту, тоді як нейтрали наполягають на залученні двох сторін конфлікту. Але сама участь цих держав уже свідчення визнання порядку денного, заданого Україною. Китайсько-російській політиці не вдалось повністю виключити Глобальний Південь, впевнений Юрій Олійник. Можна також подякувати путіну, що своїми заявами розвіює ілюзії про готовність росії до компромісу, чітко заявивши претензії на подальші територіальні анексії, які не визнавались ніким у світі з 1945 року.

Очевидно, москва розуміє мову сили. І наші союзники в червні суттєво загострили санкції і збільшили рівень допомоги Києву. А от чи продовжиться хороший темп останніх тижнів і щодо зброї, і щодо санкцій побачимо.

Комюніке саміту це три з десяти пунктів Формули миру, яку Президент Володимир Зеленський презентував у листопаді 2022 року, під час зустрічі G20 в Індонезії. Робота щодо решти пунктів буде продовжена разом зі світовою спільнотою у визначених на Саміті робочих форматах.

Розслаблятися рано. москва намагається через своїх агентів вкидати все більш зручні для України нібито умови Стамбульських переговорів, кидає інсайти про готовність путіна до миру і продовжить це робити, впливаючи на західну аудиторію. Хоча сам путін своїми вимогами капітуляції де-факто завдав удару своїй же пропаганді. Та до осені про це можуть забути. Знову піде в хід використання американських виборів, і штучне очорнення Києва в очах консервативних християнських груп, що підтримують Трампа. Але важлива віха все-таки пройдена. Сподіваємось на зрушення, переконаний експерт.

Євген Букет

Кореспондент АрміяInform

Джерело