В одному із сіл Львівської області збереглася давня традиція на Водохреще (ФОТО)

ФОТО: Управління туризму Львівської ОВА

У селі Гусаків Шегинівської громади Львівщини збереглася давня традиція на Водохреща – прикрашати яблуками сосну. Деревце всім селом несуть до церкви освятити, а потім – у народний дім на торги. Зібрані кошти з продажу яблук віддають на благодійність. Про це розповіли в управлінні туризму Львівської ОВА.

Щороку сосною займається інша родина, в якій є молоді неодружені сини чи доньки. Дерево має бути міцним, щоб витримало багато яблук. Його зв’язують таким чином, щоб з гілок вийшли дзвони, їх щільно обвішують яблуками. Найдешевше коштують яблука знизу ялинки, ті що зверху – дорожчі. Найбільше ціниться яблуко з самого вершечку. У Гусакові запевняють, що подарувати дівчині яблуко з верхівки, те саме що освідчитись.  В управлінні туризму розповідають, що поява традиції пов’язана з легендою.

«Гостював якось у Гусакові відомий художник і закохався у місцеву красуню. Дівчині він теж припав до серця. Та освідчення не відбулося, оскільки парубок був заручений з іншою. Незадовго до Йорданських свят він повернувся додому. Дівчина з Гусакова дуже сумувала за коханим. Вийшла у сад і почала молитися, просити в Бога дива. Місцеві кажуть, що Господь почув її благання. Вже вранці парафіяни, йдучи до церкви по свячену воду, побачили в саду серед снігу сосну, а на ній – безліч червоних яблук. Все село прийшло подивитися на диво, а потім взяли сосну з яблуками і понесли до церкви, щоб священик освятив», – розповіли у Львівській ОВА.

Фото:  Управління туризму Львівської ОВА

Старожили розповідають, що раніше йорданську сосну освітлювали вогнями, тепер – штучною ілюмінацією. У радянський період ця традиція була заборонена. Але після відновлення незалежності України село щороку незмінно відтворює давню традицію «Яблуневої сосни». Цього року свято відбулося 34 рік поспіль. Останні роки гроші з аукціону яблук передають на благодійні збірки для ЗСУ.

Джерело