Зеленський підписав закон про збільшення штрафів для ухилянтів і дозволив мобілізацію ув’язнених

ФОТО: ілюстративне

Президент України Володимир Зеленський підписав закон, яким дозволено деяким категоріям увʼязнених мобілізуватися до лав Збройних сил України. Про це повідомляється на офіційному сайті Верховної Ради України.

Зазначається, що сьогодні, 17 травня, повернуто з підписом президента Закон «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального, Кримінально-виконавчого кодексів України та інших законів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі у обороні країни, захисті її незалежності та територіальній цілісності».

Крім того, президент України Володимир Зеленський також підписав Закон про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення.

Стаття 210: порушення військового обліку

Штрафи збільшуються у кілька разів для громадян, які не перебувають на військовому обліку або вчасно не оновили свої облікові дані. За порушення будуть передбачені такі покарання:

  • від 3 400 до 5 100 гривень – у мирний час;
  • від 17 000 до 25 500 гривень – у воєнний час (або за повторне порушення).

Раніше сума штрафу була від 510 до 850 гривень, а також від 850 до 1700 гривень за повторне порушення протягом року або в особливий період.

Стаття 210-1: порушення законодавства про мобілізацію

Відмова від повістки або неявка до ТЦК може також обернутися штрафом. Втім, розмір залежить від того, коли має місце порушення – у мирний час чи воєнний.

У мирний час:

  • від 5 100 до 8 500 гривень – для громадян
  • від 17 000 до 34 000 гривень – для посадових та юридичних осіб

У воєнний час:

  • від 17 000 до 25 500 гривень – для громадян
  • від 34 000 до 59 000 гривень – для посадових та юридичних осіб

Раніше громадян-порушників штрафували на суму від 1700 до 3400 гривень, а посадових осіб – від 3400 до 5100 гривень. Повторне порушення або у особливий період піднімало планку до 3 400-5 100 гривень та 5 100-8 500 гривень відповідно.

Варто зазначити, що закон містить важливе уточнення: положення про штрафи не застосовуються, якщо у військкомату є можливість отримати дані військовозобов’язаного з державних реєстрів.

Процедура призначення штрафу

Закон вносить зміни також до ст. 258 КУпАП. Її доповнили нормою про те, що ТЦК можуть не складати протоколи, якщо порушення за ст. 210 і 210-1 скоєно в особливий період, а людина не з’явилася без поважної причини.

Раніше військкомат мав скласти протокол про притягнення до адмінвідповідальності, який уже розглядав суд та вирішував питання про штраф. Сама ж стадія складання протоколу вимагала присутність військовозобов’язаного. Він мав ознайомитися із правами, підписати документ чи відмовитися робити це. 

Таким чином, фактично запроваджується процедура заочної виписки штрафу. Однак ТЦК все одно зобов’язаний належним чином повідомити людину про дату, часу та місці виклику та мати докази належного виклику.

Крім того, збільшуються терміни адміністративного арешту. Так, якщо людина порушує правила військового обліку та ухиляється від мобілізації, то поліція може затримати її на термін до трьох годин для складання протоколу. Якщо треба встановити особу та/або з’ясувати обставини порушення, то може затримати терміном до 3 діб.

Джерело